EXOTIKA

Maledivy

 

Maledivy jsou souostrovím 19 korálových atolů, které dohromady tvoří 1 196 ostrovů. Protože obydlených ostrovů je zde přibližně jen 200, tvoří významnou část tohoto tropického ráje krásná nedotčená příroda a pohádkově krásné pláže. I přesto by byla škoda během své dovolené na Maledivách poznávat pouze přírodu a poklady moře. Mezi turistické cíle by měl každý návštěvník zařadit i města či jiné obydlené plochy.

Jak již však bylo řečeno výše, hlavním lákadlem Malediv jsou překrásné moře, příroda a sluncem prozářený život místních obyvatel. Kdo po několika hodinách strávených v rušném Malé zatouží po klidnějším, avšak stále „tradičním maledivském“ místě, ten by měl vyrazit lodí na nedaleký ostrov Virginii. Koupat se s místními na jedné pláži, sledovat v parku zápasy v kriketu nebo si dávat piknik ve stínu palem – to jsou všechno zážitky, které v běžném turistickém resortu jen tak nezažijete.

Dovolená uprostřed tropického ráje nemusí nutně znamenat, že je patřičné trávit celý čas ležením na pláži a užívat si hřejivé sluneční paprsky. Nudit se zde rozhodně nebudou ani aktivnější jedinci. Jednou z možností je například škola windsurfingu. Ideálním místem pro tento vodní sport jsou Lhohifushi a Dhonveli na Severním Malé atolu v období od března do listopadu. Stále oblíbenějším sportem na Maledivách je také surfování. Tento vodní sport se přitom netěší oblibě jen mezi turisty, ale také mezi místními. Právě díky tomu se na Maledivách také začíná pořádat stále více mezinárodních surfařských soutěží.

 

Seychely

Nejrozšířenějším seychelským sportem je samozřejmě plavání v azurově modré mořské vodě, provozovat můžete i mnohé další vodní sporty. Vzhledem ke krásám zdejšího podmořského světa vás pravděpodobně nejvíce nadchne potápění a šnorchlování. Na pevnině se můžete věnovat stále oblíbenějšímu golfu, jízdě na kole nebo pěší turistice.

Nákup suvenýrů je jednak záležitostí příjemnou – jednak velmi užitečnou. Pokud si totiž ze své nezapomenutelné dovolené přivezete několik upomínkových předmětů, dýchne na vás podmanivá atmosféra ostrovů, kdykoliv na ně pohlédnete. A neměli byste zapomenout ani na drobné dárky pro své nejbližší. Nejčastějším suvenýrem ze Seychel je mohutná skořápka kokosového ořechu Coco de Mer, dále potom šperky z mušlí či perel, různé další ozdoby z mušlí nebo třeba žraločí čelisti.

Seychely jsou destinací vyhledávanou především pro klidnou relaxaci a ničím nerušený odpočinek. Živější večerní zábavu nabízí jen několik hotelů, zpestřením je například občasná večeře ve formě barbecue za příjemného doprovodu místní lidové hudby, podtrhující harmonickou kulisu palem a jemně šplouchajících vln oceánu.

 

Mauricius

Mauritius sice nepatří k velkým ostrovům, ale možností, jak trávit Vás dovolenkový čas, je opravdu mnoho a každý z Vás si jistě najde tu pravou zábavu. Milovníci klidu a moře si budou užívat na pláži a kochat se panenskou krajinou, milovníci dobrodružství a přírody budou zase prozkoumávat parky a bujná zákoutí. Nyní se budeme věnovat především sportovním aktivitám. Jelikož se na Mauritiu cestovní ruch velmi rozmáhá, i zdejší hotely se předhánějí v poskytování služeb.

Asi nejčastější aktivitou na Mauritiu je potápění a šnorchlování, pro které jsou vhodné podmínky naprosto všude. Podmořský život je zde nevídaně bohatý a živý, takže Vás čekají nezapomenutelné zážitky. Nejvhodnější podmínky pro potápění jsou v období od prosince do března, kdy je moře klidné a dokonale průzračné.

Největší atrakcí, kterou Mauritius nabízí, jsou výlety ponorkou a podvodními skútry. Všechny tyto výlety má na starosti společnost Blue Safari. Pokud toužíte po nevšedním zážitku, dejte si stranou asi 3500 rupií a hurá na výlet! V úvodu Vás čeká zaškolení a poté krátká plavba lodí do zátoky, kde si poté nasednete na ponorky o kapacitě asi deseti míst. Pomalu budete klesat až do hloubky 35 metrů a nyní už Vás čeká pohled na bohatý podmořský život na Mauritiu. Barevné rybky se budou prohánět okolo ponorky a vy se tak stanete divákem tohoto podmořského divadla. Pokud si chcete užít podmořský svět jen sami, najměte si podvodní skútr. Spolu s asistentem klesnete asi tři metry pod hladinu a budete si tak moci sami volit směr plavby.

 

Kapverdské ostrovy

Kapverdy nabízí ideální prostředí na dovolenou plnou slunce, klidu a odpočinku. Příjemné teplé počasí je zde standardem. Protože jsou ostrůvky sopečného původu, jsou velice rozmanité a zajímavé. Ovšem z vulkánů mít strach nemusíte. Jediná dosud aktivní sopka je na ostrově Fogo a naposledy vybuchla v roce 1995. Právě tamní sopka je častým turistickým cílem.

Ostrovy jsou rok od roku oblíbenější, ale i přesto se nemusíte obávat pláží přeplněných k prasknutí. Příroda je tu z velké části původní a rozhodně nabízí pohodu a již zmíněný klid. Cestovní ruch tu rok od roku stoupá, turisté si oblíbili plážové ostrovy jako je Boa Vista či Sal.Ostrov s dokonalými plážemi s bílým pískem a průzračným mořem lákají k vodním sportům všeho druhu. Hlavně potápění je zde velice oblíbené. Mezi další vodní sporty rozhodně nechybí surfing, windsurfing a také rybaření. Právě dnešní turistická centra s hotelovými komplexy bývali dříve rybářské vesnice.

Dalším velkým lákadlem je parasailing a kitesurfing. Na ostrově Sal jsou vyhledávané solné doly, které mají léčivé účinky. Rozhodně zajděte do nějaké tamní restaurace či baru a nechte se unášet latinsko-americkými rytmy. A pokud natrefíte na karneval či nějaký festival, máte o zábavu postaráno. Nezapomeňte také nakoupit ručně dělané výrobky a okružní jízdu po ostrově.

 

Zanzibar

Zanzibar se stal turistickým rájem východní Afriky. Luxusní hotelové resorty se předbíhají v nabídce volnočasových aktivit pro své hosty a na plážích vždy najdete agenturu nabízející různé vodní sporty. Jihovýchodní pobřeží ostrova je jako zrozené pro surfování. Surfařské školy organizují kurzy pro úplné začátečníky i pro profíky. Podmínky jsou ideální. V částečně krytých zátokách vás čekají mírné vlny, zatímco na volném prostranství se tvoří vlny 2 metry vysoké. Nedoporučuje se zkoumat místa k surfování bez průvodce kvůli silným podmořským proudům. Kontaktujte jedinou školu Aquaholics Zanzibar, kde si můžete vypůjčit veškeré vybavení a domluvit si doprovod místních.

Kitesurf vstoupil na vody Zanzibaru před několika lety a jeho popularita narůstá. Půjčovna vybavení stojí na pláži Ras Nungwi beach. Zde si můžete domluvit individuální trénink nebo skupinovou lekce na plážích Nungwi, Kendwa a Matemwe. Severní cíp Zanzibaru křižují cyklostezky a skupinky cyklistů. Kolo si můžete vypůjčit. Během výletu vás průvodci zavedou na zapomenutá místa Zanzibaru, poznáte místní kulturu, prohlédnete si krásy krajiny a protáhnete vlastní tělo.

Pobřeží Zanzibaru patří k vyhledávaným světovým potápěčským lokalitám. Potápěčská škola Spanish Dancer Divers organizuje jednodenní plavby do mořského parku Mnemba Atoll Marine Park vhodného k potápění i ke šnorchlování. Pod hladinou vás čeká tichý svět tropických ryb, barevných sasanek, korálových útesů, rejnoků, želv a delfínů.

Rybářské výpravy na severním pobřeží vyplouvají z Nungwi. Časně ráno se nalodíte a se znalci místních vod vyrazíte za životními úlovky. Netradiční rybaření vyzkoušíte v Jambiani. Poplujete v kanoe vydlabaných z jednoho kusu dřeva, tzv. dhow, a za úlovkem musíte skočit přímo do vody. Místní přeborníci vám vysvětlí techniku a dál se ukáže vaše obratnost.

 

Dominikánská republika

Dominikánská republika je zemí, která má skutečně mnoho co nabídnout. Od krásné přírody přes mnoho možností sportovního vyžití až po města s velmi zachovalou starou architekturou. Hlavní město Dominikánské republiky, Santo Domingo, by měl navštívit skutečně každý. Zdejší historické centrum, zvané Zona Colonial, je tvořeno jedněmi z vůbec nejstarších budov na obou amerických kontinentech. Není proto k podivu, že Zona Colonial patří mezi památky světového dědictví UNESCO. Za pozornost stojí například Alcazar de Colón, rezidence Kolombova syna, Diega de Colón. Další povinnou zastávkou při putování městem by měla být také Catedral de la Primada z roku 1540, nejstarší katedrála v celé Americe.

Dalším zajímavým městem je historické Puerto Plata ležící na severu země. Jeho staré město se rozprostírá kolem významného přístavu Fort San Felipe, který zde vybudovali Španělé pro zásobování i obranu města. Moc pěkné je také město Bonao, kterým protéká krásná řeka Yuna. Na jižním pobřeží Dominikánské republiky stojí monument věnovaný známému mořeplavci a objeviteli tohoto území, Kryštofu Kolumbovi. Při příležitosti pětistého výročí objevení Jižní Ameriky se zde Dominikánci rozhodli postavit křížovou stavbu, z níž za tmy do nebes září paprsky světla ve tvaru kříže. Světlo je přitom natolik silné, že je vidět dokonce až ze sousedního Portorika. Díky tomu slouží tento Kolumbův monument současně jako maják, což má vzhledem k jeho obrovským mořeplaveckým úspěchům jistě velký symbolický význam.

Dominikánská republika, to ovšem nejsou jen překrásné pláže s křišťálově průzračnou vodou. Mnohdy jen pár metrů od pláže již začíná hustý prales, který bují nevídaným životem a skrývá pozoruhodná místa. Jedním z takových míst jsou bezesporu vodopády. Za návštěvu stojí třeba vodopády Damajagua nebo Ciguapa. Cesta k nim není zrovna snadná, ale za ten zážitek to nepochybně stojí. Přestože turistický ruch se v Dominikánské republice rozrůstá rychlým tempem, stále se zde dají najít turisty takřka neobjevená místa – kupříkladu oblast v okolí města Bonao.

K poznávání venkova je ideální vyrazit na pěší túry, projet si krajinu v koňském sedle anebo třeba na zapůjčeném skútru. Krásným kusem přírody Dominikánské republiky je také okolí jezera Lago Enriquillo. Žije u něj nevídané množství ptactva včetně krásných plameňáků a na ostrůvku uprostřed jezera žije nejvíce krokodýlů amerických v celé Střední Americe. Velké korálové útesy bující rozmanitým životem nejsou tím jediným, na co moře u Dominikánské republiky láká.

Vskutku nezapomenutelná podívaná se naskýtá také každému, kdo tuto krásnou zemi navštíví na přelomu zimy a jara. Každý rok přibližně od poloviny ledna do půlky března připlouvají k severovýchodnímu pobřeží u poloostrova Samaná tisíce obrovských keporkaků, kteří do teplých vod míří k páření a rození mláďat. V tuto dobu se u poloostrova Samaná pořádá mnoho výletů na lodi, z které je možné tyto obrovské mořské savce pozorovat.

 

 

Francouzská Polynésie

Tuamoty jsou známé lovem černých perel, veškeré ostrovy jsou sopečného původu. Polynésie je především rájem pro všechny potapěče. Na Tahiti můžete poznat poklidný život tardiční polynéské vesnice, zvyky místního obyvatelstva a ochutnat místní originální pokrmy.

Pro klidnou dovolenou je stvořen ostrov Bora Bora, který často bývá považován za nejkrásnější ostrov na světě. K vidění jsou zde korálové útesy několik metrů od pláže. Ostrov Moorea nabízí plantáže ananasů, je zde mnoho bílých písečných pláží a korálů s bohatým podmořským životem.

 

Thajsko

Thajsko se může pyšnit jedněmi z nejkrásnějších pláží v celé Asii. Po ničivých dopadech vlny tsunami v roce 2004 už není ani památky, a návštěvníci v Thajsku si tak mohou užívat už jen dokonalých pláží s jemným bílým pískem, průzračně čistým mořem a krásnými scenériemi, které okolní vápencové skály utvářejí. V Thajsku neexistuje prakticky žádná pláž, která by nebyla krásná. Za zmínění stojí například pláže na Ko Lipe, Krabi, luxusním resorty na Ko Samui, nebo třeba na Ko Chang, kde svůj „ráj“ zase objeví nízkonákladoví cestovatelé.

Jedním z krásných míst na thajském pobřeží je zátoka Phang Nga, která je považována za vůbec jedno z nejkrásnějších míst světa. Z tyrkysově modrých vod všudypřítomného moře se jako stožáry tyčí vysoké úzké masivy vápencových skal, které poskytují domov velkému množství divokých zvířat. Do povědomí široké veřejnosti toto místo vešlo s filmem Muž se zlatou zbraní, který se zde natáčel.

Podmořský svět podél thajského pobřeží ukrývá také překrásné korálové útesy – často považované dokonce za jedny z nejkrásnějších na světě. Především jižní pobřeží království je poseto místy ideálními k potápění. Mezi nejlepší potápěčské lokality patří souostroví Surin, Similan a oblasti severozápadně od Phuketu. Některé útesy jsou přístupné ze břehu, jiné jedině s potápěčským vybavením z lodě. Ať už se však rozhodnete pro kteroukoli lokalitu, určitě budete nadšeni těmi krásami, které se pod hladinou moře skrývají.

 

Spojené arabské emiráty

SAE se pyšní krásnými plážemi s hedvábným bělostným pískem, palmami a vybavením pro váš absolutní komfort. Oblíbené jsou především pláže na východním pobřeží, nebo oblast mezi Abu Dhabi a Rás - Al - Chajma na západním pobřeží. Pro děti je na většině pláží, a nejen tam, připraveno mnoho zábavy a aktivit ve vodních parcích (např. dubajský Wild Wadi Park), zábavních parcích, dále mají děti možnost vyzkoušet si windsurfing, nebo jízdu na velbloudovi, či navštívit některé muzeum zaměřené např. na podmořský svět. V největším Emirátě Abu Dhabi je zajímavostí pláž určená výlučně ženám, kde jsou ženy ukryty před zvědavými pohledy za vysokou zdí.

Nejznámější Dubajská pláž je Jumeirah Beach, která je zároveň považována za nejkrásnější v Emirátech. Podél mnoha kilometrové pláže jsou vystavěny luxusní hotely, které zajišťují veškerý komfort a sportovní aktivity.
Dlouhý, několikakilometrový úsek pláží, které nabízejí skvělé podmínky pro koupání a relaxaci,se nachází jižně od metropole Sharjah, hlavního města stejnojmenného Emirátu.

Nezapomenutelné zážitky vám přinesou různě zaměřené výlety a výpravy. Např. výlety po hlavních pamětihodnostech a stavbách měst, nebo výpravy za nakupováním na tržnice, súky, a do obchodních center. Oblíbené jsou také výlety na lodích, známá je např. plavba na lodi ?dhow? po dubajském zálivu, spojená s ochutnávkou arabských specialit. Neméně vzrušující jsou výpravy za beduíny do pouště, spojené s pozorováním hvězd a možností přenocování v beduínských stanech. Další cesta pouští v terénních džípech, Desert Safari, vám odhalí neskutečné krásy písečných dun, které se na konci dne zabarví zapadajícím sluncem.

Kulturní arabské tradice poznáte na výletech mimo velká města do menších vesniček, ve kterých lépe poznáte tradiční způsob života, různá řemesla a také přírodní zajímavosti. Z Dubaje se často vyráží do městečka Hatta, které leží na úpatí pohoří Hadžar, a jehož okolí je tvořeno překrásnou přírodou.. Původní podoba Hatti byla pečlivě zrekonstruována a vyhlášena národní památkou.

 

Bali

Zábava k Bali neodmyslitelně patří, a tak si tu můžete vychutnat vystoupení tradičních balijských tanečnic, nejrůznější technoparty apod. Bali nabízí ale i sportovní vyžití, můžete zajít do jedné z mnoha stylových restaurací, kde se zpravidla koná kulturní představení každý večer, zkrátka každý si tu najde to své.

Když jsme u hotelové zábavy, tak v její nabídce najdete tradiční tance, živou hudbu hrající hity ve stylu oldies i estrádní představení místního personálu hotelu. Hotelové představení jsou zdarma, trvají dvě hodiny a nebo celý večer, a bývají připraveny na velice profesionální úrovni.

Pokud vás hotelový program nezaujme, okuste zdejší bohatý noční život. Skutečné dění v místních barech a nočních klubech začíná až po půlnoci. Vyhledáváte-li zábavu v discoklubech, kterými je Bali proslulé, najdete jejich největší koncentraci na pomezí Kuty a Legianu na ulicích Jalan Padma a Jalan Kuta.

Sportovní fanoušci ocení pestrou nabídku vodních sportů, mezi kterými nesmí chybět vodní lyže, skútry, parasailing, jízda na banánovém člunu apod. Největší nabídka je zejména v oblasti zálivu Benoa (pláže Sanur a Nusa Dua). Nejlepší místa pro surfování se nacházejí na jihozápadě (oblast Legian, Kuta, Dreamland) ale na surfaře a surfařské školy narazíte také v Sanuru a na ostrovech Nusa (Nusa Lembongan, Nusa Penida).

Na Bali je samozřejmě i mnoho míst na potápění a šnorchlování – za všechny zmiňme Padang Bai, Pulau Menjangan, dále národní park Taman Nasional Bali Barat a okolí ostrova Nusa Penida. Na Bali se opravdu nudit nebudete!

 

Brazílie

Jak trávit volný čas v Brazílii? To z velké části záleží na tom, v které části se nacházíte, protože Brazílie se skládá z 5 klimatických pásů. Pláže lákají k vodním sportům a lenošení, národní parky zase k túrám exotickou přírodou. Ovšem jednou z hlavních turistických atrakcí je slavný karneval. Je to svátek 40 dnů před Velikonocemi, který je považován spíže za pohanskou tradici než náboženský svátek a původně ho do Brazílie přinesli portugalští přistěhovalci. Všude plno barev, roztančených jásajících lidí v těch nejdokonalejších kostýmech a exotická hudba, to vše každoročně láká turisty z celého světa. ‘Carnaval‘ se koná po celé zemi, ovšem neznámější je podívaná v Rio de Janeiro. V Riu existují velké školy samby, jejich členové pak v kostýmech a na alegorických vozech putují za rytmu samby městem. Celou podívanou zahajuje starosta města.

Velkou váhu mají samotné Velikonoce, protože přes 90% obyvatel jsou křesťané. V Brazílii si rozhodně zajděte na fotbalové utkání. Fotbal tu není koníčkem, ale posedlostí. Fotbal je největší hrdostí Brazilců. Nejslavnějším stadionem je Maracaná. Kdo nehrál zde, jako by nehrál vůbec. Brazilskou fotbalovou legendou a také polobohem je zde Pelé. K dalším událostem patří Mezinárodní výstava umění v Sao Paulo v období mezi březnem a červnem. Koncem října je Brazilská Formule 1 Grand Prix.

V Brazílii si můžete užívat pláží, sportovního vyžití, rozmanité přírody, temperamentu místních lidí, fotbalové mánie, karnevalu nebo bujarého městského život např. v Sao Paolo či Rio de Janeiro. Brazílie je zemí mnoha motností.

 

Austrálie

Doporučujeme určitě poznat Sydney se svou světoznámou operní budovou, Královské botanické zahrady, galerií umění Nového jižního Walesu, sydneyský záliv rozdělený na severní a jižní hlavu a osmikilometrový most, který obě části propojuje, Modré hory s působivými scenériemi a výbornými podmínkami pro všemožné outdoorové aktivity.

V hlavním městě posnídejte v kavárnách Kingston nebo Manuka, nenechte si ujít návštěvu Parlamentu a Národní galerie. Ve vnitrozemí se pak vydejte naproti krásám národního parku Uluru - Kata Tuta a jeho výjimečným rudým pahorkům. Dominantou Západní Austrálie je pak NP Karijini a Ningalský mořský park.

Jih je charakteristický vinnou révou a produkcí světoznámého vína. K odpočinku jak stvořené jsou pláže Camp Covenebo Nielsen Park, odvážným můžeme doporučit nudistickou Lady Bay. Kromě samotné Austrálie však jistě za návštěvu stojí i ostrovní Tasmánie s tradiční gregoriánskou architekturou.

 

Kuba

Zátoka sviní je jedna z nejkrásnějších oblastí. Nečekají tu na vás sice žádná extra vybavená turistická letoviska, ale zato na krásných plážích budete téměř sami. Obzvlášť pokud si nezvolíte některou z hlavních pláží u hotelů, ale vydáte se po pobřeží a vyberete si sami tu svou. Pláž je velice pěkná, ale moře je ještě dlouhý kus do pobřeží velice mělké. K plavání je to tu spíše nevhodné, ale pokud byste měli chuť se jen tak položit na vodu a přes potápěčské brýle pozorovat rybičky, tak si pobyt zde určitě užijete. Řekla bych že i pro rodiny s malými dětmi bude místní „mělké moře“ docela výhodné.

Ovšem cesta mezi Playa Girón a Playa Larga je poseta spoustou malinkých pláží s příjemnými vstupy do moře. Je zde naprosto dokonalá a průzračná voda, vidět je zde do hloubky minimálně čtyř metrů, nikdo nikde, pláž je pouze vaše a jediní živí tvorové jsou barevné rybičky, které vás začnou obléhat při vstupu do moře.

Asi 30 kilometrů vzdálená Playa Larga je velmi vyhledávaná pro svá potápěčská střediska, v nichž si můžete zaplatit sestup do hlubin jako profesionál nebo jako amatér. Nachází se zde spousta cas particular k ubytování pro turisty.

Varadero by si neměl nechat ujít žádný návštěvník Kuby. Je to poloostrov asi 100 km východně od Havany a pokud toužíte po romantické dovolené nebo potápění v ráji, je Varadero to pravé. Čistá příroda, téměř nedotčená moderním světem, tyrkysově modré moře, korálové útesy, laguny, potápěčské revíry, plavání s delfíny. To všechno Varadero nabízí!

Cayo Coco je nádherný ostrov ležící ve střední části Kuby, v provincii Ciego de Ávila. Je součástí řetězu ostrovů známých jako Královské zahrady (Jardines del Rey). Jedná se vlastně o ostrovní útes, který je spojen s pevninou uměle vybudovanou, asi 17 km dlouhou, hrází. Můžete se sem tedy dopravit letadlem i autem.
Cayo Coco je to pravé místo pro relaxaci, potápění, romantickou dovolenou a poznání. Na Cayo Coco budete obdivovat krásné korálové útesy, bělostný jemný písek na plážích a křišťálové čisté moře. Cayo Coco je rájem pro milovníky potápění, kteří se sem sjíždějí z celého světa. Ubytovat se můžete třeba v některém z těchto luxusních hotelů: Melia Cayo Coco, Sol Cayo Coco, Tryp Cayo Coco, NH Krystal Laguna Villas & Resort nebo Blau Colonial Cayo Coco.

Přibližně 80 kilometrů od Kuby leží ostrov Cayo Largo. Je omýván průzračným karibským mořem a pyšní se délkou 28 kilometrů. Cayo Largo je nádherný vápencový ostrov s obrovským množstvím bílých pláží, mangrovníků a romantických zákoutí. Nežijí zde žádní trvale žádní obyvatelé, ale velkou část měsíce zde tráví pracovníci hotelů a středisek, kteří se pak zase vracejí zpátky na ostrov Kuba. Ostrov je ale vybaven mezinárodním letištěm a hotely se nacházejí pouhých 10 minut jízdy od letiště. Hotelů je na Cayo Largo sedm a všechny byly postaveny na jižním pobřeží. Místní pláže patří snad k nejkrásnějším na světě. Písek je bílý a voda v moři průzračná a tyrkysová. Pokud budete chtít strávit den trochu jinak, můžete se věnovat různým sportům, v La Granja de las Tortugas navštívit želví farmu nebo Isla del Sol, můžete si také vypůjčit džíp a poznat celý ostrov. Mezi hojně využívané služby patří také projížďka na katamaránu. Nudit se zde rozhodně nebudete.

Santa Clara je hlavní město provincie Villa Clara. Najdete si asi 3 hodiny jízdy od Havany. Město bylo založeno v 17. století a dnes patří mezi hlavní centra obchodu s nerosty a cukrovou třtinou. Santa Clara se vyznačuje převážně architekturou koloniálního stylu s úzkými ulicemi. Ve městě se nachází rozlehlý park Vidal, místo častých schůzek a příjemná lokalita pro trávení volného času. Nachází se zde mauzoleum s ostatky Che Guevary a jeho šestnácti spolubojovníků a muzeum věnované životu Che Guevary.

Prostředí a atmosféra města je velmi příjemný zážitek. Navštivte určitě katedrálu z 20. let 20. století, vybudovanou v novogotickém stylu. Santa Clara je rodištěm slavného kubánského pianisty a skladatele Rubéna Gonzáleze, který proslul především jako člen skupiny Buena Vista Social Club.

 

Mexiko

Mexiko nabízí nespočet možností zábavy. Můžete se aktivně či pasivně zúčastnit nejrůznějších fiest, posedět s přáteli v hospůdce, baru či na diskotéce, a nebo se zúčastnit různých animačních programů v hotelových resortech.

Specialitou Mexika jsou býčí zápasy a „charrería“ – jde o rodeo, kdy diváky uchvátí zručnost mexických kovbojů (charros) v krocení koní, vrhání lasem či chytání dobytčete za ocas. Kovbojové jsou oblečeni do přiléhavých kalhot s koženým opaskem a velkou sponou, bílé košile s barevným šátkem, kazajky s přezkami, na nohou mají obuty vysoké zdobené boty.

Mexičané také hrají pelotu – jde o odbíjení malého gumového nebo koženého míčku pálkami proti zdi, nebo také kopanou a domino. Nic vám nebrání se přidat, hry vás budou jistě bavit.

Pro turisty trávící svou dovolenou v přímořském letovisku jsou v nabídce jízda na banánu, vodní lyže a vodní skútry, paragliding nebo parasailing, surfing i windsurfing. Můžete chodit na ryby, zahrát si golf a tenis – hřiště jsou na pobřeží i ve vnitrozemí.

Rybaření v moři je v Mexiku opravdu oblíbené. Můžete tu chytat ryby po celý rok. Na polodenní nebo celodenní rybářské výpravy se nemusíte o žádný rybářský lístek ani povolenku starat, vše za vás zařídí provozovatel výletu a povolenku už máte v ceně.

Velmi oblíbené je mezi turisty šnorchlování, potápění nebo plavba lodí s proskleným dnem. Nejlepší potápěčské lokality na tichomořském pobřeží jsou Puerto Vallarta (přírodní rezervace) a korálové lavice nedaleko Ixtapa/Zihuatanejo. V Karibiku, kde uvidíte ve vodě do hloubky 60 m, leží světoznámé potápěčské lokality Cancún, Cozumel, Isla de Mujeres, Akumal a Xel-Há u Tulúmu. Korálový útes u Cozumelu je dlouhý 32 km, svůj domov tu má přes 200 druhů tropických ryb a najdete u i podmořské jeskyně a tunely a dokonce i vrak potopené lodi.

Na Yucatánu nabízejí zábavu tzv. ekoparky, jako například Xcaret a Xel-ha. Xcaret je světoznámý aquapark v tropické přírodě, s mnoha atrakcemi, mezi které patří akvárium, plavání s delfíny, malá zoo, skanzen apod.. Naproti tomu Xel-Ha je tropická laguna, kde budete moci sjet řeku, plavat s delfíny, zúčastnit se ornitologického výletu nebo jízdy na koni.