EVROPA

Bulharsko

 

 

Nabídka všemožných sportovních aktivit je v Bulharsku opravdu široká a spolu se stále se rozvíjejícím turistickým ruchem se rozšiřuje ještě více. V poslední době se na prvních místech žebříčku popularity objevují různé adrenalinové sporty, například paragliding, rafting, jetskiing, průzkumné výpravy do jeskyní a volné lezení po skalách. Na své si přijdou i příznivci pěší turistiky, kteří se mohou rozhodnout pro některou z tras po kulturních památkách nebo přírodních krásách. Vodní sporty se v Bulharsku také těší velké oblibě.

Turisté si mohou vyzkoušet vodní lyže, jízdu na banánu, potápění, kajaky nebo šlapadla. Bulharskou vášní je také rybaření. Velmi vyhledávanou atrakcí je rybaření podmořské, na které si (stejně jako na potápění) můžete potřebné vybavení vypůjčit. Jednou z nejrozšířenějších sportovních aktivit v Bulharsku je jízda na kole. Užít si můžete kratší vyjížďky po přilehlém okolí nebo i náročnější cyklistické výlety. Bulharsko je stále vyhledávanější destinací i pro zimní rekreaci. Nabízí skvělé sněhové podmínky, skokanské můstky, řadu lyžařských drah a sjezdovek všech druhů obtížnosti a hodí se také pro zimní turistiku.

Bulharsko se pyšní mnoha atraktivními přírodními lokalitami, které jistě nadchnou každého návštěvníka. Může se rovněž pochlubit zachováváním vzácných rostlinných a živočišných druhů. Kromě velkého přírodního bohatství patří k Bulharsku také bohaté kulturní dědictví. Bulhaři milují hudbu. Ta provází místní obyvatele i turisty téměř na každém kroku a neodlučitelně patří k místním oslavám a festivalům. Ty mají naprosto jedinečnou atmosféru a určitě stojí za to, osobně některou z těchto akcí zažít.

Prohlídka některé z mnoha historických památek je také příjemným zpestřením a obohacením dovolené. Většina hotelů nabízí různé animační a folklorní programy nebo diskotéky. Večery lze trávit i posezením v baru nebo ve vinárně. Zážitkem, který by si žádný turista rozhodně neměl nechat ujít, je ochutnávka vynikající místní kuchyně, jejíž neodmyslitelnou součástí je řada specialit, které v tradiční bulharské úpravě nikde jinde než v jejich domovině neochutnáte.

 

Chorvatsko

 

Do Chorvatska jezdí velká část turistů zejména díky koupání v moři a odpočívání na plážích. Jadran je nejčistší částí Středozemního moře. Nejčastěji se tu vyskytují oblázkové a kamínkové pláže, méně často písečné. Součástí mnoha pláží jsou rozsáhlé služby a půjčovny zařízení pro řadu vodních sportů.

Vedle vybavených pláží, které však často bývají poměrně přelidněné, najdete na území Chorvatska i pláže liduprázdné, místečka, kde si budete moci užívat koupání se vším soukromím. Každý návštěvník Jadranu si tedy může vybrat, který typ pláže mu nejlépe vyhovuje a rozhodnout se, jestli dá přednost velkým plážím vybaveným nejrůznějšími atrakcemi před malými intimními zátokami, někdy však s trochu krkolomným vstupem do moře ze skalních ploten v divokém, odlehlém zákoutí.

Často jsou v rámci jednoho letoviska k dispozici oba typy tohoto koupání, a to v minimální vzdálenosti od sebe. O čistotě místní vody vypovídá i přítomnost vodních ježků a spousty jiných mořských živočichů. Na Jadranu můžete strávit čas nejrůznějšími sporty - od typicky suchozemských sportů jako je tenis, fotbal, minigolf, turistika nebo cyklistika si tu můžete užívat i vodních sportů - např. jachting, potápění, windsurfing, rybolov a další. Některá města nabízí komplexní sportovní podmínky. Nejrůznější možnosti sportovního vyžití vám poskytne třeba Split, Korčula, Poreč, Omiš, Podgora apod.

Na Chorvatských plážích a při pobřeží si můžete užívat potápění, jachtingu, rybolovu, tenisu, windsurfingu, vodního póla, vodních lyží a skútrů a nejrůznějších plážových sportů. Ve vnitrozemí se všem nabízí nespočet možností pěší a horské turistiky, horolezectví a sjíždění divokých řek. Vyznavačům golfu slouží v Chorvatsku jen jedno velké golfové hřiště, a to na Brijungských ostrovech. Připravuje se však výstavba dalších, zejména na Istrijském poloostrově.

 

Řecko

 

V Řecku jsou nádherné pláže, a tak většina aktivit v turistických letoviscích souvisí s pískem, koupáním atd. Na většině pláží lze provozovat prakticky všechny druhy plážových a vodních sportů, jako je potápění, surfování, vodní lyžování, plachtění, vodní šlapadla nebo paragliding. V Řecku máte možnost pronajmout si například plachetnici a udělat si výlet podél pobřeží. Budete potřebovat cestovní pas, případně také kreditní kartu. Jelikož zde panují poměrně přísná námořní pravidla, musí mít alespoň dva členové posádky na lodi odborné kapitánské zkoušky. Ovšem žádný strach, pronajmout si můžete plachetnici i s kapitánem.

Milovníci podmořského světa vyhledávají potápění s přístrojem. To je v Řecku samozřejmě také možné, ovšem pouze v určitých lokalitách a výhradně se zvláštním povolením. Pokud však splníte stanovené podmínky, odměnou vám bude možnost prozkoumat mořské dno a obdivovat nespočet zajímavých mořských živočichů.


Z většiny řeckých letovisek si můžete udělat výlety do překrásného okolí, šplhat po kopcích, procházet se mezi svahy porostlými olivovníky. V přímořských oblastech se vám z každého vyvýšeného místa otevře nezapomenutelný pohled na blankytně modré moře. Další aktivitou, když už se vám nebude chtít trávit čas na pláži nebo u hotelového bazénu, bývá stolní tenis, minigolf, nebo zkuste najít tenisové kurty, které bývají u každého lepšího hotelu.

Zahrajte si volejbal, vodní pólo nebo zkuste vířivku. Večery můžete trávit buďto u hotelu, kde pro vás budou připraveny nejrůznější animační programy, nebo se vydejte do některého z řeckých klubů, hospůdek a taveren. Posezení v typické řecké taverně či baru je jedinečným typem na letní večer v Řecku. Nezapomenutelným zážitkem je rovněž návštěva letního kina.

 

 

Turecko

 

Hrát golf se můžete učit kdekoliv na světě, tedy ani Turecko není výjimkou. Na své si přijdou nejenom naprostí začátečníci, ale i profesionálové s vysokými nároky. Menší golfová hříště potkáte v každém větším letovisku. Ta kvalitnější už budete muset chvíli hledat. Mezi nejvyhledávanější patří např. National Golf Club Antalya v Beleku s osmnáctijamkovým hříštěm. Pro návštěvu tohoto klubu ale budete potřebovat certifikát informující o vašem handicapu. Vstup pro muže je s handicapem 28, pro ženy s 36.

V Istanbulu najdete jinou raritu - páté nejstarší golfové hřiště na světě, má devět jamek a žádné zvláštní omezení. Chcete-li objevit všechny tváře Turecka, musíte poznat také tu podmořskou. Pro potápění v Turecku se doporučuje období od dubna do listopadu. Středomořské zátoky nabízejí své vody s bohatou faunou a florou nejenom pro pokročilé potápěče, ale hodí se i pro úplné začátečníky. Moře u poloostrova Gallipoli otevírá svou náruč s vraky lodí z druhé světové války.

Archeologické skvosty pod hladinou objevíte také v Bodrumu. Potápění je tu povolené pouze v určitých oblastech a zakázáno je sportovní potápění. V každém letovisku působí několik potápěčských škol a využití jejich služeb se rozhodně vyplatí. Ukážou vám správná místa a nebudete zbytečně riskovat své zdraví.

 

Španělsko

 

Snad nikde jinde v Evropě nenajdete tak energetické dny a noci. Dalo by se skoro říct, že Španělsko žije nonstop. Po víkendu jsou místní obyvatelé trošku znavení, ale s úterním večerem opět vybíhají do ulic. Budete mít pocit, že tady probíhá jeden velký festival. V turisticky žádaných destinacích bary praskají ve švech, hotely se předbíhají v nabídce kulturních akcí, na diskotékách vyhrává živá i reprodukovaná hudba.

Nevýraznějším projevem španělské kultury je bezesporu flamenco. Je to tanec, ve kterém se snoubí emoce, temperament a španělské slunce. Setkáte se s ním nejenom v jeho Mekce Seville, kde probíhá každoročně festival tomuto ohnivému tanci zasvěcený. I přestože se proti další španělské tradici zvedá v poslední době vlna nevole, stále je v centru zájmu veřejnosti. Býčí zápasy jsou sice pro silné povahy, ale jedná se o opravdovou podívanou.

 

Kanárské ostrovy

 

Turistický ruch je hlavní ekonomickou základnou ostrova, proto se místní obyvatelé snaží všemožně postarat o zábavu turistů. Velký výběr aktivit umožňuje dostatečné sportovní vyžití. Díky dobrým podmínkám pro potápění vznikají kluby a jsou organizovány kurzy pro začátečníky. Velmi oblíbený je rybolov a zejména noční výpravy na moře za exkluzivními úlovky. Pasátové větry nastiňují výbornou atmosféru pro surfing i windsurfind a k půjčení jsou i motorové skútry nebo vodní lyže.

Cyklisté si vychutnají nenáročnou projížďku po dobře udržovaných stezkách. Ne nadarmo jsou ostrovy označovány jako ráj golfistů. Hřiště se rozkládají až k mořskému pobřeží a poskytují terén pro všechny úrovně hráčů. Začátečníci si mohou najmout soukromého instruktora.

Přímo v hotelech bývá k dispozici tenisový kurt, minigolf nebo fitcentrum s relaxačními masážemi, vířivkami a regeneračními programy. Cestovní kanceláře nabízejí širokou škálu výletů. Můžete si zvolit například safari na velbloudech, projížďku na motokárách nebo podmořský výlet v ponorce.

 

Itálie

 

Vyznavače zimních sportů jistě uspokojí četná horská střediska. Na teplomilné čekají desítky přímořských letovisek s nabídkou nejrůznějších sportů. Velice oblíbená je cyklistika a turistika. Pro náročnější pak horolezectví, vodní lyžování, surfování nebo paragliding. Návštěva proslulé závodní dráhy v Monze potěší obdivovatele formulí.

Potápění je prý nejkrásnější u ostrovů na jihu Itálie. Stejně tak rybaření uspokojí i náročné rybáře ze všech koutů světa. Samozřejmostí je tenis či golf. O večerní zábavu se starají bary a diskotéky, které není obtížné najít. Nezapomeňme však na fotbal, který dominuje všem sportům v této zemi.

 

Francie

 

Je samozřejmé, že Francie nabízí bezpočet památek, pro jejichž shlédnutí bychom potřebovali několik let. Je však také možné poznat tuto nádhernou zemi z jiných úhlů pohledu. Nabízí se obrovské množství způsobů, jak strávit volný čas, aniž bychom měli pocit, že nám něco z Francie uniká mezi prsty.

Jako první nás určitě napadne sport, ke kterému má Francie velmi kladný vztah, uskutečnily se zde dokonce zimní olympijské hry v roce 1992. Stále více Francouzů provozuje jogging, skvělou možnost jak se zbavit stresu a odpočinout si v různých parcích, které jsou na dosah téměř na každém rohu.

Vhodné přírodní podmínky lákají především k turistice. Snadno přizpůsobíte turistickou trasu úrovni své fyzické kondice, ti nejnáročnější mohou zkusit adrenalinový zážitek v podobě túry v Pyrenejích. S tím je také spojena možnost využít podmínky pro horolezectví.

Nemusíte mít žádné obavy, že se budete muset vzdát cyklistiky. Na území Francie je totiž rozmístěno přes 250 půjčoven kol přímo v železničních stanicích. Jako tip doporučujeme využít některou z vinařských cyklistických stezek v oblasti Champagne nebo Burgundska.

 

Kypr

 

Kypr je rájem pro sportovce. Je tu vše na co si vzpomenete. Golf, jachting, jezdectví, lyžování, tenis, turistika, cyklistika, horolezectví a samozřejmě vodní sporty pro které je středozemní moře jako stvořené. Ať už je to potápění, jízda na skútru nebo na padáku za motorovým člunem.

Kdo by nechtěl být tak aktivní může využít celou řadu výletů do aquaparků, hor, safari, projížďku lodí nebo se vydat po stopách historie. Kypřané jsou opravdoví milovníci hudby. Hrají na spoustu nástrojů, tančí a rádi používají svůj hlas. Proto se nebudete nudit ani večer a jejich veselý noční život vám pěkně zpříjemní konec dne.

 

Slovensko

 

Jak trávit volný čas na Slovensku? Můžete si zajet na výlet po památkách. Slovensko nabízí hodně zachovalých hradů i zámků. Několik z nich je zmíněno v oddílu Zajímavá místa. Pokud jste milovníky muzeí, rozhodně si vyberete to, co vás zajímá. Pokud si rádi užíváte sněhu a zimních radovánek, navštivte některé z lyžařských středisek. Jsou většinou na dobré úrovni a ceny jsou příznivější než v jiných zahraničním lyžařských střediscích.

Oblíbené je také Štrbské pleso ve Vysokých Tatrách. Zmíněná střediska jsou samozřejmě vhodná i v létě, a to zejména k pěší turistice. Oblíbená je taky cyklistika. Stále vznikají nové cyklistické stezky, v současnosti jich je 5 800 km. Další příjemnou kratochvílí může být hraní golfu, golfová hřiště jsou mimo Bratislavu také ve Velké Lomnici, dalšími golfovými centry je Bernolákovo či Tále.

Pokud máte rádi termální lázně či aquaparky, Slovensko má také rozhodně nabídnout. Pravidelně se pořádají jednodenní zájezdy z Česka do Slovenských termálů. Ještě nesmím opomenout slovenské řeky, které každoročně lákají velký počet českých vodáků.

Tak "Ahoj!" na Slovensku.